KEF - CI160CSDS
Out of stock
Dual Stereo
Out of stock
CompareBe the first to review “CI160CSDS” Cancel reply
Related Products
KEF - Ci160CR
Features
• UTB™ Ultra Thin Bezel
• Asymmetrical tweeter island for wide off-axis response
• 19mm (0.75in.) Aluminium dome tweeter and ‘tangerine’ waveguide
• 160mm (6.5in.) extended response bass driver
KEF - Ci130QR
Features
• UTB™ Ultra Thin Bezel
• 130mm (5.25in.) extended response bass driver
YAMAHA - NS-IC800
- Blue PP mica cone woofer
- Fluid-cooled soft-dome swivel tweeter
- 140W high power handling capacity
- Horn-shaped acoustic baffle with spiral pattern produces a clean and natural sound
- Thin grille with slim edge becomes almost invisible after installation
- Protective plastic cover on the back
- Light grill with magnetic catch is easy to attach and remove for spray painting and cleaning
- Large dog-eared clamp with non-slip tread for sure installation
KEF - Ci200CR
• 25mm (1.0in.) Aluminium dome tweeter and ‘tangerine’ waveguide
• 200mm (8.0in.) extended response bass driver
Cambridge Audio - C165 6.5″ In-Ceiling Speaker (each)
The C165 uses a 6.5” woofer along with a 1” pivoting tweeter.